Articles

Briscoe fură victoria finală a sezonului regulat al seriei Xfinity la Bristol

a fost un rub-and-run perfect.

într-o cursă care a ocupat poziția finală pentru playoff-ul NASCAR Xfinity Series, Chase Briscoe l-a împins pe prietenul apropiat, colegul șofer Ford și campionul sezonului regulat Austin Cindric din drum, cu șase ture rămase și s-a retras pentru a câștiga vineri seara Food City 300 la Bristol Motor Speedway.

Cindric nu a avut setul său complet de resurse, după ce a pierdut servodirecția pe nr. 22 echipa Penske Ford în timpul rundei finale. Cindric a pierdut locul doi în fața lui Ross Chastain, care condusese 117 ture. Chastain terminat .651-secunde în spatele câștigătorului cursei.

Victoria a fost a șaptea a lui Briscoe în acest sezon, prima sa la Bristol și a noua din carieră. Briscoe a terminat sezonul regulat cu 50 de puncte în Playoff, la egalitate cu Cindric, care a câștigat cinci din primele 26 de curse.

RELATED: rezultate neoficiale

„ultimele 15 ture, masina noastra a venit la viață”, a spus Briscoe. „Mi-am dat seama de ceva. A trebuit să ne înrădăcinăm și să ne croim drumul acolo — despre asta este vorba în Bristol.

„dacă am putea ajunge pe locul doi la puncte și să câștigăm cursa, am avea același număr de puncte în Playoff ca (Cindric). Misiune îndeplinită.”

Brandon Brown a obținut Dana finală în Playoff-ul Xfinity cu 12 piloți, cu un loc pe locul 12.Harrison Burton s-a clasat pe locul patru vineri, urmat de Justin Allgaier, care a măturat primele două etape și a condus 126 din cele 300 de ture înainte de manevrarea modelului său nr.7 JR Motorsports Chevrolet înăsprit după a doua pauză de etapă.

Anthony Alfredo, Noah Gragson, Brandon Jones, Jeb Burton și Riley Herbst au completat top 10.

concurând în sferturi apropiate, Cindric a preluat conducerea de la Chastain one circuit după repornirea finală din Turul 252. Cindric a ocupat primul loc până când numărul 98 al lui Briscoe Stewart-Haas Racing Ford a trecut pe lângă el în turul 295.

Victoria a fost și mai satisfăcătoare pentru Briscoe după alergările de pe locul 11 și 16 în dublul cap de weekend de la Richmond Raceway.

„am fost atât de supărat după săptămâna trecută”, a spus Briscoe, care a condus 11 ture, inclusiv ultimele șase. „Le-am spus tuturor băieților că nu avem cum să fim bătuți astăzi. Am fost atât de supărat după cum am fugit săptămâna trecută, și am obține pe internet tot timpul și a vedea baieti ne conta după o cursă proastă.

„știu de ce este capabilă această echipă… am terminat pe locul doi aici ultimele două curse și mi-am dorit atât de mult să câștig aici și este minunat că o pot sărbători cu toți acești fani ai cursei.”

Cindric s-a luptat după ce servodirecția sa a început să eșueze 15 ture în ultima cursă cu steag verde.

„nu m-am simțit niciodată atât de neajutorat în toată viața mea”, a spus Cindric. „Nu am simțit niciodată o astfel de durere într-o mașină de curse. Corpul meu a fost amorțit pentru o vreme … nu am pierdut niciodată o cursă în acest fel.”

playoff-ul NASCAR Xfinity Series începe sâmbăta viitoare la Las Vegas Motor Speedway. În spatele lui Briscoe și Cindric, Allgaier este clasat pe locul trei, urmat de Gragson, Jones, Justin Haley, Harrison Burton, Chastain, Ryan Sieg, Michael Annett, Herbst și Brown.