Articles

Cowtown: Aledo star zdrobește 5K curs în victorie ușoară

alergătorii completează startul și corralele pentru Cowtown 5K run la Will Rogers Memorial Center din Fort Worth, Texas, sâmbătă, februarie. 23, 2019. Evenimentul de două zile include 5k, 10K, semimaraton, maraton complet și un maraton ultra. (Star-Telegram Bob Booth)

dacă nu ai avea acreditări impresionante, ai putea uita de șansa de a câștiga cursele de 5K și 10k de la Cowtown sâmbătă.

câștigătorii 10K includ acum un campion de trei ori și un maratonist de elită al cărui timp a calificat-o pentru probele olimpice din Statele Unite. În ceea ce privește 5K, tot ce trebuia să învingi era unul dintre cei mai buni sportivi de liceu din țară.

a fost acea zi condusă de rezidenta Fort Worth, Caitlin Keen, care a câștigat 10K feminin cu un timp de 37 de minute și 58 de secunde. A fost primul Cowtown 10k pentru Keen, care a mers la liceu la Nolan Catholic și a alergat la SMU. Ea rulează în Semimaraton duminică și cifrele pentru a fi una dintre favorite acolo.

Faceți clic pentru a redimensiona

În decembrie, Keen a îndeplinit standardul de calificare pentru probele olimpice din SUA din 2020 cu un timp maraton de 2:42.31.

„am fost un alergător de 10K în facultate și nu am mai alergat un 10K de ceva vreme și încercam să-mi reîncep antrenamentul”, a spus Keen. „Mă antrenez pentru maratoane de peste un an și am vrut doar să mă distrez. Am alergat Trei maratoane pe parcursul unui an și am vrut să fac ceva puțin în afara zonei mele de confort. A fost grozav. Nu am pus nici așteptări acolo astăzi.”

Keen a învins-o pe coechipierul său de la Fort Worth Distance Project Kristin Garcia (38:56) cu aproape un minut.

câștigătorul masculin de 10K a fost unul familiar. Finlandezul Antti-Pekka Niinisto, în vârstă de 28 de ani, a câștigat cursa pentru a treia oară în ultimii șase ani, cu un timp de 32:03. El a stabilit recordul în eveniment în urmă cu trei ani, dar nici măcar nu știa dacă va putea concura sâmbătă.Niinisto a venit în Texas pentru a-și începe vacanța, dar a avut gripă luni și nu a început să se simtă mai bine până joi. El nu a avut nici o problemă sâmbătă, deși, așa cum a bătut Patrick Leary (32:44) pentru victorie. Cei doi alergători au fost cu mai mult de trei minute înaintea clasamentului pe locul trei.

„nici măcar nu știam dacă voi putea să alerg până în această dimineață”, a spus Niinisto, 28 de ani, al cărui record la eveniment este 30:53. „A fost greu astăzi. Nu am vrut să renunț. Am vrut doar să ies și să fug. Am vrut să pot începe rapid și am început destul de repede. Ultimul 5K a fost foarte greu acolo pentru mine.”

nu a fost nimic greu pentru câștigătorul masculin 5k Graydon Morris. Morris, junior la Aledo, nici măcar nu s-a înscris la cursă până sâmbătă dimineață. Dar el a suflat prin cursul în 16: 09, 50 secunde mai repede decât Charles Dorsett.

rezultatele nu ar trebui să fie o surpriză, deoarece Morris a câștigat ultimele două titluri de stat UIL cross country, precum și titlurile de stat pe teren și pe teren în cursele de 3200 și 1600 de metri. A terminat pe locul trei în Foot Locker Nationals și a petrecut weekendul trecut în Trinidad și Tobago reprezentând echipa de juniori a SUA.

dar Cowtown este special pentru el.

„sezonul meu de cross country tocmai s-a încheiat”, a spus Morris, care nu a mai concurat la Cowtown din clasa a opta, dar a câștigat kids 5K. „Conduc Cowtown încă din școala elementară și este întotdeauna o cursă atât de distractivă. M-am gândit că aș putea la fel de bine hop în și du-te alerga-l pentru distracție. Este o cursă locală, dar se simte ca una dintre cele mai importante curse 5K din lume.”

nou-venita Cowtown Virginia Wallace a fost cealaltă câștigătoare 5K sâmbătă, luând 5K feminin cu un timp de 18:44. nativul din Houston locuiește acum în Fort Worth și se antrenează cu Keen. A învins Haven Sizemore (19:43) cu aproape un minut în timp ce conducea de la început și a avut o medie de 6: 02 o milă.

„când am venit la Fort Worth m-am alăturat echipei și aceasta este cursa lor de bază”, a spus Wallace, 24. „A fost un eveniment grozav. Am fost surprins cât de lin este acest eveniment. Scopul meu a fost să vin aici și să câștig.”