Articles

Fotbal | nbcolympics.com

jocul

fiecare parte poate avea 11 jucători pe teren la un moment dat: 10 jucători de teren și un portar. Echipelor li se permite maximum trei înlocuitori pe meci, plus un înlocuitor suplimentar dacă jocul trece la prelungiri. Jucătorii care sunt înlocuiți în afara jocului nu pot reveni mai târziu.

fiecare joc va consta din două reprize de 45 de minute, cu o pauză de 15 minute între ele. Arbitrii pot adăuga „timpul de oprire” la sfârșitul fiecărei reprize pentru a compensa timpul pierdut în timpul reprizei la accidentări sau alte întreruperi. Acest lucru nu depășește de obicei 5-6 minute în jumătate (și asta este pe partea înaltă).

legăturile nu vor fi rupte în timpul fazei grupelor. În sferturile de finală și nu numai (denumite și „runde eliminatorii”), dacă echipele sunt egalate la sfârșitul regulamentului, vor avea o pauză de 5 minute înainte de a juca două perioade de timp suplimentar de 15 minute, cu doar o scurtă „pauză de băuturi” între ele. Timpul suplimentar nu este moartea subită, astfel încât cele 30 de minute complete vor fi jucate chiar dacă o echipă merge mai devreme.

dacă echipele rămân la egalitate la sfârșitul prelungirilor, vor merge la un schimb de focuri de cinci jucători, în care fiecare echipă va desemna cinci jucători pentru a face o lovitură de pedeapsă împotriva portarului advers. Echipele vor alterna luând cele cinci fotografii. Dacă, în orice moment, decalajul dintre echipe devine suficient de mare încât o echipă nu o poate prinde matematic pe cealaltă, restul loviturilor nu vor fi luate.

dacă echipele rămân la egalitate după schimbul de 5 jucători, schimbul de focuri continuă într-o rundă de „moarte subită”, aceiași jucători pentru fiecare echipă tragând în aceeași ordine, până când o echipă ratează și cealaltă își face lovitura.

Turneul

atât turneele masculine, cât și cele feminine vor consta în următoarele faze ale competiției:

• faza grupelor
  • sferturile de finală
  • semifinale
  • Jocuri cu medalii (aur& bronz)

atât în turneele masculine, cât și în cele feminine, sferturile de finală prin jocurile cu medalii vor fi jucate într-o paranteză în stil knockout, cei doi învinși ai semifinalelor jucând în jocul cu medalii de bronz.

faza grupelor – masculin (16 echipe)

echipele sunt împărțite în patru grupe de câte patru pe baza însămânțării și a unei remize.

fiecare echipă va juca trei jocuri în grup – unul împotriva oricărei alte echipe din grupa sa. Echipele vor câștiga 3 puncte pentru o victorie, 1 punct pentru o remiză și 0 puncte pentru o pierdere. Pe baza acestor puncte câștigate, primele două echipe din fiecare grupă vor avansa în sferturile de finală.

dacă echipele sunt la egalitate cu același număr de puncte după faza grupelor, egalitatea va fi ruptă cu următoarele criterii: diferența de goluri în toate jocurile, urmată de numărul total de goluri marcate în timpul etapei. Există un set secundar de proceduri dacă cravata nu este încă ruptă. (Notă: în timp ce majoritatea sporturilor de echipă s-ar uita la recordul cap la cap între cele două echipe egalate pentru a rupe egalitatea, acest lucru nu este considerat în fotbal.)

faza grupelor – feminin (12 echipe)

echipele sunt împărțite în trei grupe de câte patru pe baza însămânțării și a unei remize.

fiecare echipă va juca trei jocuri în grup – unul împotriva oricărei alte echipe din grupa sa. Echipele vor câștiga 3 puncte pentru o victorie, 1 punct pentru o remiză și 0 puncte pentru o pierdere. Pe baza acestor puncte câștigate, echipele clasate pe primul și al doilea în fiecare grupă și cele mai bune două echipe dintre cele care se clasează pe locul trei vor avansa în sferturile de finală.

Regulile Tiebreak sunt aceleași ca în turneul masculin.