Articles

Martinsville winners and losers

o privire la câștigătorii și învinși Martinsville:

WINNERS

Chase Elliott — într-o situație trebuie să-win, Elliott a făcut doar că duminică la Martinsville. Asta îl trimite la Campionatul 4 pentru prima dată în patru încercări. „Sunt atât de mândru că pot fi sprijinit într-un colț de genul acesta și trebuie să câștig”, a declarat Elliott pentru NBC Sports. „Simt că asta ne-a lipsit în ultimii patru sau cinci ani și Performăm atunci când nu avem de ales.”Tyler (T. J.) Semke — Jackman pentru echipa lui Chase Elliott. A recunoscut că a sărit de pe peretele gropii prea curând, s-a întors la perete pentru a-l eticheta cu piciorul înainte de a efectua vreo lucrare la mașină, îndeplinind cerința din secțiunea 10.9.8.g în cartea de reguli care prevede: „în cazul în care picioarele unui membru al echipajului ating prematur suprafața drumului înainte de întreținerea vehiculului, respectivul membru al echipajului își poate restabili poziția înapoi sau în spatele peretelui de serviciu înainte de întreținerea vehiculului pentru a evita o penalizare.”Elliott a ieșit din pit road al patrulea. Dacă Semke nu s-ar fi întors să marcheze zidul, Elliott ar fi fost penalizat și repornit la capătul terenului. El ar fi fost în afara top 20 cu mai puțin de 150 de ture pentru a merge.

Denny Hamlin și Brad Keselowski — au obținut ultimele două locuri în câmpul Championship 4, alăturându-se lui Joey Logano și Chase Elliott.

Harrison Burton — a câștigat cursa Xfinity la Martinsville, prima serie acolo din 2006. Victoria a fost a doua la rând. De asemenea, a devenit cel mai tânăr câștigător al seriei la Martinsville, doborând recordul deținut de tatăl său Jeff.

echipa Penske — pune două mașini de cupă în Campionatul 4 pentru prima dată și îl are pe Austin Cindric racing pentru un titlu în seria Xfinity.

LOSERS

Fans crying fault — în timp ce sistemul playoff este conceput pentru a oferi piloților care câștigă cel mai mult pe tot parcursul sezonului cel mai mare avantaj, niciodată sistemul nu garantează acestor piloți o dana automată în Campionatul 4. Faptul că Kevin Harvick nu a reușit să facă cursa pentru titlu după un sezon de nouă victorii este nefericit. Dar ceva de genul acesta trebuia să se întâmple în acest format. Chiar și în formatele anterioare, șoferii care au câștigat cele mai multe curse nu au câștigat titlul, mai ales în 1985 când Bill Elliott a câștigat 11 curse și a terminat pe locul doi pentru Titlu La Darrell Waltrip (trei victorii); 1996 când Jeff Gordon a câștigat 10 curse și a terminat pe locul doi Terry Labonte (două victorii) pentru titlu; și 2004 când Jimmie Johnson a câștigat opt curse, dar a terminat pe locul doi pentru campionat la Kurt Busch (trei victorii).

Kevin Harvick — sezon spectaculos se va încheia fără a rula pentru un campionat. În cele cinci curse scurte din acest sezon, a avut o victorie și două top 10. A terminat pe locul 15 la Martinsville în iunie și pe 17 duminică, după ce a pierdut șapte locuri în ultima tură după ce a dat peste Kyle Busch.

Toyota — la un an după ce Toyota a avut trei dintre cele patru mașini în cursa pentru titlul Cupei (și a câștigat titlul cu Kyle Busch), abia a obținut una în acest an cu Denny Hamlin. El este singurul pilot de curse Toyota pentru un campionat în această săptămână în Cupa, Xfinity și camioane.